Поредица

Палеологовият синодик в славянски превод

Иван Билярски

Книгата представлява първо изследване и издание на текста на Синодика в Неделята на Православието според славянския му препис в ръкопис от Библиотеката на Румънската академия (BAR, Sl. Ms., 307). Това дава възможност за нов поглед към произведението, който променя из основи някои наши представи за неговата история и преводи в славянските страни.

За първи път се идентифицира Палеологов вариант на Синодика в славянска ръкописна версия: досега се смяташе, че такива са само старопечатните издания на текста в Киев, Лвов и Москва от XVII век. Текстът съдържа елементи, които дават важни исторически сведения за духовния живот на православните народи през XIV век.

ISBN 978-954-07-3602-0

16 слова на Св. Григорий Богослов (фототипно издание на ръкопис НБКМ 674)

Изданието е подготвено от Мария Спасова

Фототипно издание на ръкопис НБКМ No 674, който съдържа славянския превод на богослужебната колекция от 16 хомилии на св. Григорий Богослов.

ISBN 978-954-07-3764-5

Българската кратка хроника към Манасиевата хроника от XIV в.

Функции, роля и значение

Милияна Каймакамова

Българският превод на стихотворната хроника на византийския дворцов писател и поет Константин Манаси (1130-1187), чийто поръчител е цар Иван Александър (1331-1371), е добър примерен случай, който разкрива процеса на създаване на един български хронографски труд под влиянието и активното участие на образец на византийската хронография.

Предмет на цялостно изследване са 27-те летописните добавки към българския превод на Манасиевата хроника, които в своята цялост представляват кратка хроника, посветена на важни събития от световната и българската история. Книгата съдържа нейния старобългарски текст и превод. Осъществен е исторически коментар, въз основа на който се установяват и изворите, използвани при съставянето на творбата. Основно място сред тях заемат преводните византийски хроники на Георги Амартол, Симеон Логотет и Йоан Зонара. Подробно се анализира значението на българската кратка хроника за трансформирането на византийската универсална хроника в произведение на българската хронография, в което исторически се обосновава идеята „Търново-нов Цариград” – „трети Рим”.

Владетели и книги

Участието на южнославянския владетел в производството и употребата на книги през Средновековието (ІХ-ХV в.): рецепцията на византийския модел
Нина Гагова

GagovaКнигата е първият цялостен опит да се мотивира институционално и да се аргументира участието на южнославянските владетели в производството и употребата на книги в периода X-XV в. – в противовес на утвърдената теза за тотална църковна доминация в книжовния живот през разглеждания период. Концептуалният модел се опира на сведенията за състоянието на въпроса по отношение на Византия. Анализът е развит в няколко раздела, които съответстват на основните аспекти на участие на православния владетел в книгопроизводството и употребата на книги, произтичащи от съответните аспекти на владетелската идеология.

ISBN 978-954-92526-3-7

Представата за покръстването на българите в католическата традиция X-XVII в.

Анна Влаевска-Станчева

StanchevaОбект на изследването е познанието за покръстването на българите, за свързаните с него събития и за владетеля покръстител в католическата писмена и изобразителна традиция от началото на X до началото на XVII в. Ще бъдат разгледани и приложени в оригинал (по възможност editio princeps) и в превод, с пълна библиографска справка и съответни бележки, значителен брой текстове от повече или по-малко известни на българските научни среди съчинения, както и немалък брой неизвестни или неизползвани в този смисъл различни по жанр средновековни съчинения, от произведения на хуманистическата историография и от сборници с историографско-агиографски характер. Ще бъде направено ясно разграничение между извор и традиция. Изследването е съсредоточено главно върху развитието на основните мотиви и на тяхната рецепция, както и на свързаните с това въпроси за среда на възникване, поръчител/потребител, отражение/влияние върху съвременни и по-късни исторически текстове и изобразителни цикли.

Владетел и администрация в ранносредновековна България

Филологически аспекти
Татяна Славова

SlavovaКнигата разглежда достигналите до нас сведения за институциите на ранносредновековна България, запазили се в различни средновековни писмени източници (домашни и чужди, исторически и литературни, книжовни, епиграфски и сфрагистични). Целта е въз основа на филологически анализ, поставен в исторически контекст, данните да се осмислят съвкупно като елементи на единно функционираща система в България през периода IX – началото на XI в. Книгата е опит да се систематизират известните, а също и някои нови длъжностни титли, и да се реконструира в максимална степен централната и провинциалната администрация. Внимание е отделено и на титулуването на владетеля и престолонаследника от езическо и раннохристиянско време и неговите специфики в зависимост от характерните особености на изворите, предоставящи данни за това.

ISBN 978-954-92526-5-1

Вж. рецензия от Цветелин Степанов тук.

Сказание на Исайя пророка и формирането на политическата идеология на ранносредновековна България

Иван Билярски

BiliarskiКнигата предлага издание на текста, коментар и цялостно преосмисляне на текста на един известен паметник от времето на Първото българско царство: „Сказание Исаево, как бе издигнат от ангел на Седмото небе“ (познат повече с наименованието, дадено му от Йордан Иванов: „Български апокрифен летопис от XI век“). Произведението е разгледано в контекста на литературата от същата епоха и особено на историческата и есхатологичната книжнина, която има специално място при формирането на новата християнска идентичност.

Тук можете да прочетете отзив за книгата от Георги Каприев.

ISBN 978-954-92526-8-2

Романът „Антихрист“ на Емилиян Станев в контекста на средновековната християнска култура

Венелин Грудков

GrudkovМонографията се състои от увод и три основни глави. Уводната част проследява пътя, по който Емилиян Станев открива историческата тема, представена в „Легенда за Сибин, преславския княз“, „Антихрист“ и „Тихик и Назарий“. Тук се прецизират жанровите особености на оригиналните текстове. Първа глава изследва доколко съвременният автор следва каноните на своите „извори“ и доколко ги нарушава, за да създаде модерна философско-историческа проза. Втора глава проследява пребиваването на героя в Кефаларската обител и коментира неговите действия. Последната глава проследява поведението на героя в контекста на турските нашествия на Балканите в края на XIV в.

ISBN 978-954-92526-2-0