Cyrillomethodiana

портал за кирилометодиевистика

Последни новини

Седми международен колоквиум по старобългаристика

Седми международен колоквиум по старобългаристика, 26-28 август 2019 г. След двайсет и пет години прекъсване международният колоквиум по старобългаристика възстановява своята дейност. В периода от 1978 до 1994 г. Колоквиумът се превърна в авторитетен научен форум, който събираше най-известните старобългаристи и палеослависти от България и света. Сред тях бяха непрежалимите ни колеги и учители Петър Динеков, Куйо Куев (първият директор на колоквиума), Румяна Павлова, Е. Дограмаджиева, Донка Петканова, Имре Тот, Олга Александровна Князевская, Имре Боба и много други. В тазгодишното седмо издание на Колоквиума, което ще се проведе в периода 26-28 август 2019 г., ще вземат участие над четиридесет учени от дванайсет европейски страни.

Събитието се организира от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ като част от Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ (ННП КИННПОР), финансирана от Министерството на образованието и науката.

Програмата на Седмия международен колоквиум по старобългаристика може да намерите тук:

Изложба Искони бѣ слово

Изложба Искони бѣ слово, 11 май 2019 г. На 11 май 2019 г., събота, от 12:00 ч. в централното фоайе на СУ „Свети Климент Охридски“ тържествено ще бъде открита мултимедийната изложба Искони бѣ слово, посветена на 1150-ата годишнина от блажената кончина на свети Кирил-Константин Философ.

Изложбата се осъществява с подкрепата на Национална научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ (ННП КИННПОР).

Заповядайте!

Кирило-Методиевски четения 2019

Кирило-Методиевски четения, 8-9 май 2019 г. Катедрата по кирилометодиевистика в СУ „Св. Климент Охридски“ Ви кани на своите тридесет и пети Кирило-Методиевски четения за 2019 г., които тази година са посветени на 1150-ата годишнина от успението на св. Кирил-Константин Философ.

По време на четенията, на 8 май, 18 часа, в ресторант „Алма Матер“, ще бъдат представени изданията:

• Речник на езика на Патриарх Евтимий
  • Терминологичен речник на Йоан Екзарх
  • Климентови четения за млади изследователи

Програма

8-9 май 2019 г., Конферентна зала, Ректорат

България между християнството и ересите

logo arianiВ края на 2018 г. между Фонд научни изследвания и СУ "Св. Климент Охридски" беше подписан договор за изпълнението на проект България между християнството и ересите. Старобългарският превод на Словата против арианите от Атанасий Александрийски (КП 06-ОПР05/3). Проектът се финансира в рамките на Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания по обществени предизвикателства – 2018 г., проведен от ФНИ, по обществено предизвикателство Културно-историческо наследство, национална идентичност и развитие на културата на обществото в научна област Хуманитарни науки.

Прочети още: България между християнството и ересите