Cyrillomethodiana

портал за кирилометодиевистика

Последни новини

Осми международен колоквиум по старобългаристика

Осми международен колоквиум по старобългаристика, 31.08-02.09.2021 г. В периода 31 август - 2 септември 2021 г. ще се проведе Осмия международен колоквиум по старобългаристика, който се посвещава на деветдесетата годишнина от рождението на проф. Донка Петканова, бивш директор на Колоквиума и основател на катедрата по кирилометодиевистика.

Събитието се организира от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ като част от Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ (ННП КИННПОР), финансирана от Министерството на образованието и науката.

Програмата на Осмия международен колоквиум по старобългаристика може да намерите тук:

Трейлър на новия филм „Пътят на светлината“

Трейлър на филма Пътят на светлината

Само в YouTube-канала на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ можете ексклузивно да гледате трейлъра на новия филм „Пътят на светлината“. Филмът ще бъде излъчен премиерно на 24 май 2021 г. от 12:30 ч. по БНТ1, а един час по-късно ще бъде достъпен и в канала ни в YouTube. Филмът е създаден по идея на проф. Анна-Мария Тотоманова, режисиран е от Иван Радев и произведен от фирма IvanRadev Studio.

Връзка към трейлъра на филма.

Идеографски диалектен речник на българския език

Корица Идеографски диалектен речник на българския език

В навечерието на най-българския празник, денят на нашите първоучители светите братя Кирил и Методий с огромно удоволствие ви съобщаваме, че със съдействието на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ беше издаден вторият том на уникалния „Идеографски диалектен речник на българския език“.

Изданието излиза девет години след публикуването на първия том и съдържа речникови статии за буквите от Е до М. Томът беше подготвен под редакцията на проф. Василка Радева, която е и автор на голяма част от речниковите статии. В създаването на речника участват и проф. Тодор Бояджиев, проф. Владимир Жобов, доц. Дарина Младенова и Георги Колев. С нетърпение очакваме третия том на това изключително издание!

Публични лекции и представяне на книга

Корица Книгата Григорий Цамблак
Уважаеми колеги и приятели,

От името на ННП „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ Софийският университет ви кани на публичните лекции на проф. д-р Флорентина Бадаланова-Гелер (Юнивърсити колеж, Лондон) на тема:

Апокрифът „Книга за светите тайни Енохови“ в контекста на старобългарското културно наследство“, 18.12.2019 г., сряда, 18.00 часа, зала 2 на Ректората

и

Библейската наративна традиция в българската фолклорна култура“, 19.12.2019 г., четвъртък, 18.00 часа, зала 1 на Ректората.

Непосредствено преди лекцията на 18.12.2019 г. в 16.00 часа в зала 2 на Ректората ще бъде представено изданието „Книгата Григорий Цамблак“, подготвено от проф. Мария Спасова със съдействието на ННП „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“.

Разчитаме на вашето присъствие!